Wpisy z kwiecień, 2013

Morświn Wywodzi się on z rodziny morświnowatych, długość ciała to 1-2 metry masa wynosi od 35 do 65 kilogramów. Głowa niewielka, oraz tempo zakończona. Małe wąskie płetwy, niezbyt okazała płetwa grzbietowa. Jest ona trójkątna o prostym tylnym brzegu i dość szerokim kącie wierzchołkowym. W szczęce górnej oraz w żuchwie znajdują się liczne bocznie spłaszczone, dłutowate zęby o piłkowatym brzegu, nie są one stożkowate jak u delfinów. W jednym szeregu występuje 22-28 zębów częściowo zagłębionych w dziąsłach. Grzbiet zawsze czarny nieco rozjaśniony w okolicach płetwy grzbietowej oraz między oczami, spód ciała biały, boki szare. Występuje w północnym Atlantyku oraz północnym Pacyfiku, dość często spotykany u wybrzeży europejskich od przylądka północnego do morza Północnego aż po Bałtyk. Stosunkowo rzadko spotykany w Morzu Śródziemnym, natomiast pospolity w Morzu Czarnym. Jest to jedyny gatunek waleni stale występujący w Bałtyku. W przeciwieństwie do delfinowatych morświna rzadko wyskakuje z wody.

Co zjadają owady? Owady mogą być zjadane, ale również muszą się też czymś żywić. To, co jest pokarmem owadów, oczywiście zależy od tego, do jakiego gatunku, czy rodziny należy dany owad. Jeżeli weźmiemy na przykład komara, to chyba nie musze za długo tłumaczyć nikomu, czym żywi się komar. Komary niestety żywią się krwią i nie tylko zwierzęcą, ale niestety, co jest jednym z większych utrapień człowieka, żywią się również krwią ludzką. Innym owadem, którego chciałbym zaprezentować to oczywiście pszczoła, ponieważ to bardzo popularnie spotykany owad, a więc ludzie powinni wiedzieć, czym się żywi taki owad, a więc pszczoły żywią się pyłkami roślin. Dzięki temu, że odżywia się w taki właśnie sposób, pszczoła jest tak bardzo pożyteczna dla człowieka, a więc powinniśmy najbardziej unikać sytuacji, w których dochodzi do konfrontacji między człowiekiem a pszczołą, która niestety zazwyczaj przegrywa taki pojedynek, co w sumie jest też wielką szkodą dla człowieka. Powinniśmy dbać o owady pożyteczne.

Decyzja o wyborze zwierzaka Mówi się, że ludzie dzielą się na miłośników psów albo kotów. Że to wiele mówi o ich charakterze. Jednak charakter czy nawet upodobania nie powinny być jedynym motorem naszej decyzji przy wyborze zwierzaka. Równie ważne – a może nawet znacznie ważniejsze są warunki jakie możemy mu zaoferować oraz to, ile mamy na co dzień wolnego czasu.Jeśli mamy duży dom z ogrodem i sporo czasu do dyspozycji, to właściwie możemy kupić każde zwierze jakie nam się zamarzy pod warunkiem, że nie mamy dzieci i nie planujemy w najbliższym czasie ciąży. Do małych mieszkań lepiej nadają się koty i większość mniejszych zwierzaków. Psów natomiast nie polecam.Ani pies, ani kot nie przepada za długim przebywaniem w samotności. Dlatego, jeśli dużo pracujemy, wybierzmy mniejsze zwierzątko. Inaczej możemy mieć nie tylko smutnego pupila, ale tez szereg związanych z tym problemów (może być agresywny, chorować, obsikiwać mieszkanie, źle reagować na obcych, brudzić, niszczyć przedmioty). Dlatego nie radzę ryzykować. Lepiej wybrać innego zwierzaka, niż potem żałować.

Pies jest takim zwierzęciem, które radzi sobie zarówno w domu, jak i poza nim. Pies z rady małych psów może być śmiało trzymany w domu. Taki pies nie zajmuje dużo miejsca. Pies potrzebuje bowiem wiklinowego koszyka i jakiegoś małego kocyka do spania. Chyba, że piesek wywoła w nas aż takie emocje, że z koszyczka przeniesie się do łóżka swojego pana. Nie uważam za dobry pomysł, aby pies spał z panem w jednym łóżku, nawet jeśli pies zajmuje tę część na skraju łóżka. Proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy to nasz kochany piesek wraca z dworu, a za oknem leje deszcz. Łapki naszego psa są brudne, ale sprytny piesek wytrze je sam.. w naszym łóżku. Z drugiej zaś strony, trzymanie psa w budzie poza domem sprawia, że nasze mieszkanie lub dom nie zalegają w sierści psa, a pies zna swoje miejsce. Budy dla psa nie są dużym wydatkiem. Pies może też zamieszkać w ogrzewanej budzie (buda dla psa z centralnym ogrzewaniem), więc nie ma obaw, że jeśli przyjdzie sroga zima, nasz pies zmarznie. Jedyny minus jest taki, że nie możemy pogłaskać naszego psa jeśli nie biega gdzieś obok.