Wpisy oznaczone tagiem ‘jedzenie’

Co zjadają owady? Owady mogą być zjadane, ale również muszą się też czymś żywić. To, co jest pokarmem owadów, oczywiście zależy od tego, do jakiego gatunku, czy rodziny należy dany owad. Jeżeli weźmiemy na przykład komara, to chyba nie musze za długo tłumaczyć nikomu, czym żywi się komar. Komary niestety żywią się krwią i nie tylko zwierzęcą, ale niestety, co jest jednym z większych utrapień człowieka, żywią się również krwią ludzką. Innym owadem, którego chciałbym zaprezentować to oczywiście pszczoła, ponieważ to bardzo popularnie spotykany owad, a więc ludzie powinni wiedzieć, czym się żywi taki owad, a więc pszczoły żywią się pyłkami roślin. Dzięki temu, że odżywia się w taki właśnie sposób, pszczoła jest tak bardzo pożyteczna dla człowieka, a więc powinniśmy najbardziej unikać sytuacji, w których dochodzi do konfrontacji między człowiekiem a pszczołą, która niestety zazwyczaj przegrywa taki pojedynek, co w sumie jest też wielką szkodą dla człowieka. Powinniśmy dbać o owady pożyteczne.

Owady w łańcuchu pokarmowym Kto je zjada? To częste pytanie, które pada w szkole i najczęściej jest kierowane w stronę nauczyciela. Oczywiście owady nie są żadnym wyjątkiem w naturze i również są zjadane przez osobnika znajdującego się wyżej w łańcuchu pokarmowym. Jest to zależność, którą ustaliła natura i niestety, albo w sumie na szczęście człowiek nie jest w stanie temu zapobiec. Owady bardzo często są zjadane przez mniejszych drapieżników, czyli dla przykładu bardzo często na owady polują ptaki. Oczywiście te mięsożerne, ponieważ ptaki czy inne stworzenia, które żywią się roślinnością nie będą polowały w poszukiwaniu mięsa. Owady czasami przez pomyłkę są zjadane przez inne stworzenia, a na przykład można podać człowieka. Weźmy na przykład sytuację, kiedy szybko jedziemy rowerem i nagle wjeżdżamy w chmarę unoszących się w powietrzu robaków, to w takiej sytuacji nie ma mocnych, aby jednego nie połknąć, oczywiście biorąc pod uwagę ze nagle mamy otwartą buzię, chociaż to by było bardzo nierozsądne ze strony człowieka prowadzącego rower.

Gronostaj - pożywienie Gronostaje żywią się przede wszystkim małymi gryzoniami, a spośród tych ich najczęstszą ofiarą pada mysz polna. Bardzo często gronostaj atakuje także szczury wodne, nornice, norniki, ptaki, jaszczurki. Gdy przychodzi czas, że trudno jest o jego ulubione pożywienie, gronostaj może zjeść nawet rośliny – owoce. Nie gardzi wówczas także rybami oraz zwierzętami, które jedzą owady (kret, ryjówka) – a są one prawdopodobnie wybitnie niesmaczne, bo bardzo mało mięsożernych lubi je zjadać. Gronostaj potrafi upolować też znacznie większą zwierzynę, niż wymieniona – bywa, że zabije znacznie od siebie większego królika, co jednak jest dla niego ogromnym wysiłkiem, a często kończy się niepowodzeniem, zwłaszcza, gdy gronostaj wybrał na swoją ofiarę matkę broniącą młodych. Na Wyspach Brytyjskich 30% jadłospisu gronostajów stanowią króliki, a jest to liczba i tak dość mała, bo kilkadziesiąt lat temu, przed epidemię myksomatozy wśród zajęczaków, gronostaje żywiły się królikami niemal wyłącznie. Gronostaje, jeżeli mają wiele pokarmu do wyboru, są niezwykle wybrednymi stworzeniami – potrafią przejść obojętnie w pobliżu zwierzyny, na przykład kreta, za którą nie przepadają. Z chwilą jednak gdy sytuacja jest trudniejsza i nie ma wielu potencjalnych ofiar, to gronostaj zje niemal wszystko, co tylko może.