Archiwum kategorii ‘Ssaki’

Kupując psa wielu osobom wydaje się, że pies to taka fajna zabawka, co przyjdzie, żeby psa pogłaskać, położy łeb na kolanie, żeby go po uchu posmerać, ale pies to także obowiązek. Ludzie potrafią pewne potrzeby załatwiać sami, czego psy nie potrafią. Zaczynając od początku, jeśli chcemy, aby nasz piesek był zawsze zdrowy i chętny do zabawy musimy o to zadbać przy pomocy lekarza weterynarii. Lekarz zaszczepi naszego pieska, dzięki czemu żadna choroba go nie dopadnie. Po drugie równie ważne piesek nie potrafi załatwić swojej potrzeby fizjologicznej bez pomocy pana, to znaczy potrafi, ale pan nie będzie zadowolony widząc plamę na dywanie. Wyprowadzenie psa na spacer jest najważniejszym obowiązkiem jeśli chce się mieć psa. Wyprowadza się psa, nie raz czy dwa dziennie, ale systematycznie co 4 godziny, żeby i pies mógł „załatwić” swoje sprawy. A dla psa takie wyjście to niezwykła frajda, ponieważ nie tylko może się wreszcie załatwić, ale także może spokojnie pobiegać po trawie, poszczekać (to jest mu szczególnie zabronione domu), jednym słowem wyszaleć się.

Ciekawostki ze świata ssaków Jedna królicza para mogłaby stworzyć rodzinę złożoną z 33 milionów członków, gdyby tylko udało się wyżywić tyle potomstwa. Żyjąca w Afryce małpka Galago potrafi skakać pomiędzy drzewami odległymi od siebie o 6 metrów. Makaki z północnej Japonii nauczyły się utrzymywać ciepłotę ciała nawet zimą – kąpią się w gorących źródłach wulkanicznych. Słoń indyjski może przeżyć nawet ponad 70 lat, a jego ciosy rosną do długości niemal 3,5 metra. Z kolei róg białego nosorożca osiąga długość ponad 1,5 metra. Najmniejsze ryjówki muszą codziennie spożywać ilość pożywienia równą dwukrotnej wadze swego ciała. Okapi zwierzę pochodzące z Zairu jest krewnym żyrafy, ma on tak długi język, że potrafi nim oblizać sobie oczy. Natomiast australijski mrówkożer workowaty ma aż 52 zęby, czyli najwięcej ze wszystkich ssaków, a co jest ciekawe wcale ich nie używa, ponieważ żywi się termitami, które połyka w całości. Południowoafrykańskie gazele przemierzały kiedyś równiny Afryki południowej w stadach ciągnących się na 150 km i liczących około 100 mln sztuk!

Każdy kto chce posiadać psa zastanawia się gdzie psy się kupuje. Otóż, podstawą są sklepy zoologiczne. Jednak w sklepach takich, mało jest psów, przez co, nie raz jesteśmy skazani kupić psa, takiej rasy jaką akurat posiada pan w sklepie. Kupując psa w takim sklepie mamy jednak pewność, że ten pies jest dobrze traktowany i przede wszystkim, że nasz pies przeszedł wszystkie konieczne szczepienia. Innym miejscem, gdzie można nabyć psa są wystawy psów. Psy na takich wystawach są szczególnie traktowane, zadbane i na pewno także zaszczepione. Jednak odstraszające jest to, że pies taki kosztuje naprawdę sporo pieniędzy, gdyś utrzymanie psa w tak dobrych warunkach kosztuje. Pieska można również nabyć od sąsiadki, której pies się akurat okocił, i wtedy sami zadbany o potrzeby psa, to jest: szczepienia, pokarm. Jeszcze innym miejscem skąd możemy psa zabrać jest schronisko dla zwierząt. Piesek znajduje się w takim schronisku, ponieważ prawdopodobnie wcześniejszy właściciel postanowił pozbyć się psa z domu.