Wpisy z luty, 2013

Owady w łańcuchu pokarmowym Kto je zjada? To częste pytanie, które pada w szkole i najczęściej jest kierowane w stronę nauczyciela. Oczywiście owady nie są żadnym wyjątkiem w naturze i również są zjadane przez osobnika znajdującego się wyżej w łańcuchu pokarmowym. Jest to zależność, którą ustaliła natura i niestety, albo w sumie na szczęście człowiek nie jest w stanie temu zapobiec. Owady bardzo często są zjadane przez mniejszych drapieżników, czyli dla przykładu bardzo często na owady polują ptaki. Oczywiście te mięsożerne, ponieważ ptaki czy inne stworzenia, które żywią się roślinnością nie będą polowały w poszukiwaniu mięsa. Owady czasami przez pomyłkę są zjadane przez inne stworzenia, a na przykład można podać człowieka. Weźmy na przykład sytuację, kiedy szybko jedziemy rowerem i nagle wjeżdżamy w chmarę unoszących się w powietrzu robaków, to w takiej sytuacji nie ma mocnych, aby jednego nie połknąć, oczywiście biorąc pod uwagę ze nagle mamy otwartą buzię, chociaż to by było bardzo nierozsądne ze strony człowieka prowadzącego rower.

Ciekawostki ze świata ssaków Jedna królicza para mogłaby stworzyć rodzinę złożoną z 33 milionów członków, gdyby tylko udało się wyżywić tyle potomstwa. Żyjąca w Afryce małpka Galago potrafi skakać pomiędzy drzewami odległymi od siebie o 6 metrów. Makaki z północnej Japonii nauczyły się utrzymywać ciepłotę ciała nawet zimą – kąpią się w gorących źródłach wulkanicznych. Słoń indyjski może przeżyć nawet ponad 70 lat, a jego ciosy rosną do długości niemal 3,5 metra. Z kolei róg białego nosorożca osiąga długość ponad 1,5 metra. Najmniejsze ryjówki muszą codziennie spożywać ilość pożywienia równą dwukrotnej wadze swego ciała. Okapi zwierzę pochodzące z Zairu jest krewnym żyrafy, ma on tak długi język, że potrafi nim oblizać sobie oczy. Natomiast australijski mrówkożer workowaty ma aż 52 zęby, czyli najwięcej ze wszystkich ssaków, a co jest ciekawe wcale ich nie używa, ponieważ żywi się termitami, które połyka w całości. Południowoafrykańskie gazele przemierzały kiedyś równiny Afryki południowej w stadach ciągnących się na 150 km i liczących około 100 mln sztuk!

Delfin zwyczajny Pochodzi z rodziny delfinowatych. Długość ciała to 2-3 metry natomiast masa to 75-115 kilogramów. Jego ciało jest smukłe wydłużone, ma on wąski pysk wyciągnięty w dziób. W żuchwie w jednym rzędzie występuje od 33-67 zębów, najczęściej jednak 40-50 stożkowatych zębów. Szczęka górna jest węższa i krótsza oraz cieńsza od żuchwy. Czoło lekko wypukłe, pośrodku płaskiego grzbietu znajduje się trójkątna płetwa grzbietowa. Płetwy piersiowe są długie i wąskie. Ubarwienie grzbietu jest zmienne, od ciemnobrązowego do czarnego. Występują we wszystkich strefach klimatycznych. Jest dość częsty w morzu śródziemnym oraz we wschodniej części Morza Czarnego, rzadko wpływa do zachodniej części Morza Bałtyckiego mimo iż znosi wysłodzone wody. Latem pożywia się w wodach przybrzeżnych natomiast jesienią i zima dalej od nich. Wydłużone doskonale opływowe ciało pozwala temu gatunkowi na osiąganie zawrotnych szybkości nawet do 35 kilometrów na godzinę, głównym organem napędu jest płetwa ogonowa, jest tak silna, że delfin może wyskakiwać wysoko z wody.

Sprzęt Zacznę od tego, że każda istoto potrzebuje domu. Nasz pupil też. Jeśli jest mały będzie potrzebował terrarium i ściółki, ale warto mu nawet tam wstawić jakiś mini domek – kryjówkę, gdzie będzie mógł się schować. Jest to szczególnie ważne, jeśli w jednym terrarium trzymamy kilkoro zwierząt. Każde z nich chce przecież mieć własny kąt. Chomik wymaga ponadto specjalnego kołowrotka do biegania, bo inaczej będzie się męczył nie mogąc zaspokoić potrzeby biegu.Wszystkie gryzonie wymagają też poidełka i miski na jedzenie – najlepiej żeby była ciężka i stabilna.Pies niezbędnie wymaga kojca i misek. Psy zwykle łatwo się przyzwyczajają do kojców i chętnie tam śpią. Z kotami jest pod tym względem różnie. Najczęściej same znajdują sobie kryjówkę gdzie śpią. Kot wymaga misek i kuwety, gdzie będzie się załatwiał oraz koniecznie drapaczki, bo inaczej podrapie wszystko to, co ma pod ręką (tapety, dywan). Nie możemy też zapomnieć o wspomnianych wcześniej zabawkach, bo przecież to cała radość życia naszych pupili.